Во Италија маски задолжителни и на плажа, за прекршителите казна од 2.500 евра

Од:

Во италијанскиот град Мета кај Соренто на сила е нова мерка, со која се предвидува задолжителна употреба на заштитна маска дури и на плажа, освен во вода или кога посетителите на плажата се под чадор, а таа мерка ќе биде во сила до крајот на август.

Доколку закупците на плажата не ги применат новите правила, ќе бидат казнети со парична казна од 2.500 евра, а нивниот објект ќе биде привремено затворен.

Пристап до плажите нема да биде дозволен од 20 часот до 6 часот наутро, јавуваат локалните медиуми.

Говорејќи за новите правила, градоначалникот на Мета на југот на Италија, Џузепе Тито, истакна дека подобро е тоа да се направи сега и да се избегне блокада на економијата во септември.

Би можело да ве интересира

Во Италија се разгледува опција и за целосна блокада на државата

Ана Ололовска

За 10 дена бројот на новозаболени во Европа од Ковид-19 е двојно поголем

Ана Ололовска

Пандемијата на Ковид-19 би можела да влијае на сезонскиот грип – можни се две сценарија

Ана Ололовска

Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

Ана Ололовска

„Билд“: Германија се подготвува за вакцинација до пред крајот на годината

Ана Ололовска

Шпанија: Епидемијата со Ковид-19 е вон контрола

Ана Ололовска