Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Од:

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.
Полицијата денеска соопшти дека открила луѓе кои продаваат маски и по цена од 5.000 евра за парче.
Како што пренесуваат италијанските медиуми, освен што цената е преголема, продавачите преку Интернет лажно тврдат дека нивните производи нудат „целосна заштита“ од коронавирусот.

Финансиската полиција во соопштението наведува дека се поднесени пријави за 20 лица кои лажно огласувале, а запленети се илјадници маски за лице и прочистувачи за воздух.

Лажното огласување се казнува со затворска казна во траење до две години.

По појавувањето на коронавирусот во Италија, во неколку делови на земјата маските за лице и антибактериските гелови се купувале во огромни количини, по што се препродавале по енормни цени.

Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо на прес-конференција рече дека Владата разгледува мерки за смирување на цените.

Светската здравствена организација апелира маски да се носат само во случај на редовен контакт со заразени лица и оние кои кашлаат и киваат.

Би можело да ве интересира

120 милиони луѓе во Индија повторно во двонеделна изолација

А1он

Србија: Рекордни 170 пациенти со Ковид-19 на респиратор, денес 344 новозаразени

А1он

Цело хрватско Министерство за наука во самоизолација

Ана Ололовска

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дози вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Семејствата на починатите од коронавирус во Ломбардија бараат Фон дер Лајен и Рагнар да ја следат истрагата

Ана Ололовска

Ковид-19 мистериозно се појави кај 57 морнари, сите биле негативни пред да отпловат

А1он