Во Иран за еден ден 235 луѓе починаа од последици од Ковид-19

Од:

Во Иран во изминатите 24 часа регистриран е рекорден број смртни случаи од последици од Ковид-19 на дневно ниво.

Иранското Министерство за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие починале 235 лица.

Иран по бројот на инфицирани лица се наоѓа на 11 место во светот, а смртните случаи се зголемија од втората половина на април, кога беа укинати дел од рестриктивните мерки.

Во Иран потврдени се 296.273 случаи со новиот коронавирус, а од почетокот на епидемијата починале 16.147 луѓе.

Би можело да ве интересира

Повеќето земји од ЕУ имаат загрижувачки трендови во ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Анкета: Две третини од Грците загрижени за пандемијата, 74% убедени дека мора да се носи маска

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика, лоша идеја

Ана Ололовска

Дростен: Пандемијата всушност допрва ќе почне

Ана Ололовска

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Русија дневно може да порасне и до 9.000 лица

Ана Ололовска

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Ана Ололовска