Во Иран уапсени 12 лица осомничени за субверзивни активности

Од:

Во Иран денеска се уапсени 12 лица обвинети за поврзаност со странски агенти и планирање „субверзивни дејствија“.

„Членовите на оваа мрежа, под водство на контрареволуционерни агенти кои живеат во Германија и Холандија, имаа намера да вршат субверзивни дејствија, обезбедување оружје и загрозување на националната безбедност“, се вели во соопштението на Иранската револуционерна гарда.

Во соопштението не е наведена националноста на поединците и не се дадени дополнителни информации.

Техеран ги обвини западните разузнавачки служби дека ги поттикнуваат протестите и сакаат да разгорат граѓанска војна во Иран.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он

Тајната војна против Иран – проектили, дронови и тајни операции на Револуционерната гарда

Блинкен: Сите опции се на маса да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје

А1он

Најмалку 527 убиени во Иран од почетокот на протестите

Ана Ололовска

Мароко повторно ја отвори својата амбасада во Ирак по 18 години отсуство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Беспилотни летала нападнаа воен комплекс во Иран

Ана Ололовска