Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

Од:

Иранските власти денеска соопштија дека го уапсиле лидерот на малку познатата опозициска група, Собрание на иранското кралство со седиште во Калифорнија, Џамшид Шармад, за наводно планирање на смртоносниот напад врз џамијата во Шираз во 2008 година во кој загина 14 и беа повредени повеќе од 200 луѓе.

Министерството за разузнавање тврди дека оваа организациска група планирала и други напади низ Иран во екот на влошувањето на односите меѓу Техеран и Вашингтон, кога САД се повлекоа од меѓународниот ирански нуклеарен договор.

Засега не е јасно како иранските разузнавачки служби успеале да го извршат апсењето на Шармад.

Би можело да ве интересира

Рохани: САД ги очекува пораз поради санкциите кон Иран

Ана Ололовска

Иран повторно се заканува со одмазда за смртта на генерал Сулејмани

Ана Ололовска

Трамп планира извршна наредба за казнување трговија со оружје со Иран

Ана Ололовска

Помпео најави обраќање на САД до ОН во следната недела за санкции кон Иран

Ана Ололовска

Иран ја тужи Америка пред Меѓународниот суд на правдата: Санкциите на Трамп уништуваат милиони животи

А1он

Рохани: Бахреин и Емиратите ќе бидат единствените одговорни за последиците од договорот со Израел

Ана Ололовска