Во Иран уапсен човекот кој објави снимка од нападот врз украинскиот патнички авион

Од:

Иранската Револуционерна гарда уапси едно лице, кое на интернет објави снимка од ударот на ракетата во украинскиот патнички авион во Ирак минатата недела, јави полуофицијалната агенција Фарс.

Агенцијата објави дека резултатите од истрагата ќе бидат претставени на јавноста, но не наведе повеќе детали.

Револуционерната гарда ја презеде одговорноста за соборувањето на авионот при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Би можело да ве интересира

Иран не ги дава на Украина црните кутии од паднатиот авион

А1он

Иран на Киев ќе му ги испрати црните кутии од авионот

А1он

Иран ќе ги предаде снимките на Киев од соборениот авион

Ана Ололовска

Хамнеи: Иран е подготвен да преговара со Западот, но не и со САД

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска

Борел го повика Зариф на „почитување“ на нуклеарниот договор за Иран

Ана Ололовска