Во Иран уапсен човекот кој објави снимка од нападот врз украинскиот патнички авион

Од:

Иранската Револуционерна гарда уапси едно лице, кое на интернет објави снимка од ударот на ракетата во украинскиот патнички авион во Ирак минатата недела, јави полуофицијалната агенција Фарс.

Агенцијата објави дека резултатите од истрагата ќе бидат претставени на јавноста, но не наведе повеќе детали.

Револуционерната гарда ја презеде одговорноста за соборувањето на авионот при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Би можело да ве интересира

Во Иран на секои седум минути од Ковид-19 умира по едно лице

Ана Ололовска

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

А1он

Хамнеи: Нема да преговараме оти тоа ќе биде искористено во пропагандни цели

Ана Ололовска

Хамнеи: Европските држави не успеаја да го спасат нуклеарниот договор

Ана Ололовска

Воени вежби на иранската Револуционерна гарда, симулирање напад врз американска флота

Ана Ололовска