Во Иран по повод годишнината од раѓањето на пророкот Мухамед помилувани 3.780 затвореници

Од:

По повод годишнината од раѓањето на пророкот Мухамед иранските власти одлучија да помилуваат 3.780 затвореници.

Портпаролот на иранското Обвинителство,Гулам Хусеин Исмаил изјави дека 2.301 затвореник се пуштени на слобода, додека на другите им се намалена затворската казна.

Меѓу ослободените осуденици се и 157 лица кои беа во затвор поради учество во недозволени протести изминатите години. Поради учество во протестоте во 2017, 2018 и во 2019 година на затворска казна осудени се стотици луѓе.

Помеѓу помилуваните се и 16 затвореници од исламските држави.

Согласно иранските закони, верскиот поглаварт има право да помилува затвореници по различни поводи, како што е годишнината од Исламска револуција.

Би можело да ве интересира

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска

Еврокомисијата ќе почека со реакција на иранското збогатување ураниум

Жарко Настоски