Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

Од:

Бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус во Иран денеска се искачи над 17.000.

Во изминатите 24 часа починале 208 лица, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 17.190.

Во истиот период потврдени се 2.685 новозаболени лица, со што вкупниот број на инфицирани со Ковид-19 изнесува 309.437.

Иранските власти на почетокот од јули воведоа задолжително носење на маски на јавни места, а претседтаелот Хасан Рохани на 15 јули изјави дека во земјата почнал вториот бран на епидемијата.

Би можело да ве интересира

Во поголемиот дел од Нов Зеланд укинати рестриктивните мерки

Ана Ололовска

Од денеска дополнителни рестриктивни мерки во поширокиот регион на Атина

Ана Ололовска

Чешкиот министер за здравство поднесе оставка поради зголемениот број случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Џонсон размислува за повторно воведување карантин во Велика Британија

Ана Ололовска

Во Бугарија потврдени 44 нови случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Руски и ирански трупи во заедничка антитерористичка вежба

Ана Ололовска