Во Иран денеска од Ковид-19 починаа дури 434 луѓе

Од:

Иран денеска го има најлошиот ден од почетокот на пандемијата на коронавирус, бидејќи 434 лица починаа од Ковид-19, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Црниот рекорд се случи еден ден откако иранските власти донесоа одлука за зајакнување на мерките, што предвидува затворени училишта, колеџи и џамии во голем дел од земјата.

Портпаролката на Министерството за здравство Сима Садар Лари изјави дека бројот на починати од болеста предизвикана од коронавирус се зголемил на 35.298. Бројот на новоинфицирани е 7.719, а од почетокот на пандемијата – 620.491.

Претседателот Хасан Рухани вчера рече дека новите ограничувачки мерки ќе стапат во сила од среда, во 25 од 31 иранска провинција, и дека тие ќе траат најмалку 10 дена.

Со цел да се запре третиот бран на коронавирусот, иранските власти забранија свадби, бдеења и конференции во Техеран до следното известување.

Би можело да ве интересира

Дали потеклото на вакцината ќе влијае на патувањето на граѓаните

Ландов

Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски