Во Ирак уапсен финансискиот шеф на терористичката Исламска држава

Од:

Ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадеми соопшти дека е уапсен Сами Џасим ал-Џабури, кого САД го бараат поради управување со финансиите на терористичката група Исламска држава.

dobivaj vesti na viber

„Џабури, кој беше и заменик на поранешниот водач на ИД Абу Бакр ал Багдади, е уапсен од разузнавачките служби надвор од Ирак“, соопшти Кадеми на Твитер.

САД понудија награда до пет милиони долари за фаќање на Џабури.

„Додека служеше како заменик на ИД во јужен Мосул во 2014 година, тој, наводно, служел како еквивалент на министер за финансии на ИД, надгледувајќи ги операциите за генерирање приходи на групата од недозволена продажба на нафта, гас, антиквитети и минерали“, според американскиот Стејт департмент.

Би можело да ве интересира

Продолжуваат судирите во Ирак, четворица војници загинаа во јужните провинции

Ана Ололовска

Најмалку 15 убиени по повлекувањето на ал-Садр од политиката

Ирачкиот шиитски лидер Моктада ал-Садр најави повлекување од политиката

Ана Ололовска

Експлозија во Багдад, цел бил австралиски дипломат

А1он

Билансот на жртвите во урнатиот храм во Кербала се искачи на седум

А1он

Протест во Ирак поради недостиг на струја

Ана Ололовска