Во Ирак пронајдени тела на 13 цивили киднапирани од Курдите

Од:

Министерот за одбрана на Турција, Халуси Акар денеска изјави дека турската армија пронајде тела на 13 цивили, кои беа киднапирани од Курдите во северниот дел на Ирак.

Тој додаде дека на 12 од жртвите им било пукано во глава.

Сите жртви се откриени се откриени во ирачкиот регион Гара, во близина на границата со Турција за време на операцијата на турската армија против припадниците на Курдска работничка партија, што беше преземена на 10 февруари.

Турската армија соопшти и дека во операцијата загинале двајца припадници на ПКК и оти е уништен магацин со оружје во планинската област во северен Ирак.

Би можело да ве интересира

Објавени деталите од протоколот во Анкара, Мишел и Фон дер Лајен имаат различен статус

Анкара тврди дека распоредот на седиштата бил по барање на ЕУ, ЕУ не коментира

Ана Ололовска

Во Турција рекордни над 50.000 новозаразени со коронавирус

Ана Ололовска

Мамер: Фон дер Лајен беше изненадена од протоколот кај претседателот Ердоган

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фон дер Лајен остана без столче на средбата со Ердоган

Ана Ололовска

Во судот во Анкара денеска се очекуваат пресуди за 497 обвинети за неуспешниот пуч од 2016 година

Ана Ололовска