Во Ирак егзекутирана група од 21 лице, сите осудени за тероризам

Од:

Во Ирак, една од земјите во кои се изрекуваат најмногу смртни казни во светот, денеска е егзекутирана група од 21 лице, обвинети за тероризам, соопштија полициски и медицински извори.

Сите егезекутирани се мажи, кои се осудени за терористички акти што ги извршиле неодамна или пред неколку години. Сите се погубени со бесење во затвор во Насирија, во јужен Ирак.

Ирачките судови од крајот на 2017 година на смрт осудија неколку стотици лица, кога тамошните власти прогласија победа над џихадистите од Исламската држава.

Во оваа земја во последните 20 години најчесто нападите ги изведуваат радикалните сунити.

Би можело да ве интересира

САД планираат во април да го обноват стратешкиот дијалог со Ирак

Ана Ололовска

Во Ирак скокна бројот на заразени по посетата на папата Франциск

Жарко Настоски

Папата Франциск ја заврши историската посета на Ирак

Ирачкиот премиер го прогласи 6 март за национален Ден на толеранцијата и коегзистенцијата

Ана Ололовска

Папата пристигна во прва посета на Ирак

Папата Франциск ќе го посети Ирак

Ана Ололовска