Во Индонезија уапсени 43 милитанти

Од:

Индонезиската полиција денеска соопшти дека уапсила 43 лица, осомничени за тероризам, а за кои се верува дека се поврзани со минатонеделниот самоубиствен напад на полициска станица во Медан.

– Приведените се осомничени дека припаѓаат на локалниот огранок на терористичката „Исламска држава“, изјави портпаролот на националната полиција Деди Прасетио.

Тој прецизираше дека апсењата се спроведени во седум провинции, а меѓу уапсените е и водачот на групата.

Во самоубиствениот напад во Медан на 13 ноември беа повредени шест лица.

Би можело да ве интересира

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

А1он

Индонезија ја престигна Кина по бројот на случаи на Ковид-19

А1он

Најмалку 16 загинати во поплавите во Индонезија, стотици евакуирани

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Ана Ололовска

Во Индонезија украдени лични податоци на 230.000 луѓе, кои се тестирале на Ковид-19

Ана Ололовска

Индонезија: Еруптираше вулканот Мерапи

А1он