Во Индија убиен е тигар кој за еден месец изел шест луѓе

Од:

Индиската полиција уби тигар со прекар Човекојадец од Чампаран, во голема операција во која беа вклучени 200 луѓе, вклучително и трагачи на слонови, соопштија индиските власти.

Големата мачка ги тероризираше жителите околу резерватот тигри Валмики во Чампаран, источна Индија, убивајќи најмалку шест лица во изминатиот месец, меѓу кои една жена и нејзиниот осумгодишен син во саботата.

Дури и пред овие две последни смртни случаи, властите го означија тигарот – за кој се верува дека е мажјак од три или четири години – „човекојадец“, што значи дека може да биде убиен.

Претходните обиди да се неутрализира животното беа неуспешни.

Речиси 225 луѓе ги загубија животите во напади на тигри меѓу 2014 и 2019 година во Индија, според владините податоци.

Индија е дом на околу 70 отсто од тигрите во светот, со 2.967 од големите мачки во земјата во 2018 година.

Би можело да ве интересира

По две години лов, убиена тигрицата која сакала машки парфем на Келвин Клајн и убила 13 луѓе

Наум Локоски

Во Бангладеш почнува пописот на тигри

Емир Латифовиќ

Пробал да се самоубие скокајќи во кафез со тигри

А1он