Во Индија се подигнува ѕид пред посетата на Трамп

Од:

Ѕид од тули долг половина километар ќе биде подигнат во индиската држава Гуџарат пред посетата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Според критичарите ѕидот ќе биде изграден за да се блокира погледот кон сиромашниот кварт каде живеат повеќе од 2.000 луѓе.

– Бидејќи трошат толку многу пари на овој ѕид, зошто не би го искористиле за подобрување на нашиот кварт и за подобри услови за нас. Зошто не кријат нас сиромашните луѓе, изјави Кеши Сараниа.

Трамп за време на дводневната посета на Индија следната недела ќе го посети градот Ахмедабад во Гуџарат, каде ќе присуствува на настан „Поздрав до Трамп“ на стадионот за крикет. Трамп ќе се вози по патот покрај сиромашниот кварт.

Во септември минатата година беше одржан собир „Здраво Моди“, кога Трамп беше домаќин на индискиот премиер Нарендра Моди во Хјустон.

Високата владина претставничка Биџал Пател изјави дека ѕидот се гради поради безбедносни причини, а не да го скрие сиромашниот кварт.

Покрај безбедносни причини, ѕидот е поставен поради разубавување и хигиена, посочи Пател.

Властите вчера наредија и иселување на 45 семејства кои живеат во друг сиромашен кварт во близина на стадионот за крикет.

Би можело да ве интересира

Трамп со критики до Светската Здравствена Организација: Тие навистина ја утнаа работата

А1он

По заканите од Трамп, Индија го деблокира извозот на лекови

Ана Ололовска

Измамник се обидел да ја продаде Статуата на единството

Ана Ололовска

Индијците со свеќи на балконите го „осветлуваа мракот на коронавирусот“

А1он

Моди ги провика Индијците в недела со свеќи и светла од мобилните да го протераат мракот од коронавирусот

Ана Ололовска

Трамп по вторпат со негативен наод на тестот за коронавирус

Ана Ололовска