Во Индија пред циклон евакуирани 300.000 луѓе

Од:

Индиските власти евакуираа речиси 300.000 луѓе од западниот брег поради многу силен циклон кој се очекува денеска, јавија локалните медиуми.

Индискиот Метеоролошки завод наведува дека циклонот Вају, што на хинди јазик значи ветар, би можел само да ја допре западната држава Гуџарат, наместо да ја опустоши, а потоа да се врати во Арапското Море.

Во Веравал, центарот на индиската рибарска индустрија, каде се очекуваше Вају да го погоди копното, плажите ги зафати силен ветар и дожд, а огромните бранови кршеле рибарски бродови.

Ветерот со брзина и до 180 километри на час и тешките услови на море би можеле да потраат и до 12 часа.

Би можело да ве интересира

Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во болница во Њу Делхи, се евакуираат пациентите

Индија во следните денови планира олеснување на рестрикциите во Кашмир

А1он

Моди ја бранеше индиската политика за Кашмир

А1он

Во Индија во сезоната на монсуни загинаа најмалку 209 луѓе

А1он

Индискиот Врховен суд ја потврди блокадата на Кашмир