Во Индија од свински грип починаа 105 луѓе

Од:

Најмалку 105 лица починаа поради епидемија на свински грип во северозападна Индија.

Вирусот Х1Н1 регистриран е во неколку индиски сојузни држави, а ситуацијата е најтешка во Раџистан, каде од почетокот на годината заразени се 2.854 лица.

Според локалните здравствени претставници во текот на викендот во болница починаа пет пациенти, со што бројот на смртни случаи се искачи на 105.

Ситуацијата е најтешка во градовите Џаипур, Гангангар и Сикар, каде граѓаните буквално се плашат да излезат од домовите.

Неколку стотина заразени лица се хоспитализирани и во индиските сојузни држави Делхи, Гујарат и Харјана.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авион од Дубаи се лизна на пистата во Индија и се преполови – најмалку 14 мртви и над 100 повредени

А1он

Најмалку 15 жртви во свлечиште во Индија

А1он

Над 50.000 починати од Ковид-19 во Мексико, во Индија два милиони заразени

А1он

Во Индија починаа десет лица по конзумирање на дезинфициенс

Ана Ололовска

Рекорден број новозаразени со коронавирусот во Индија

Ана Ололовска

Пакистанската армија повторно нападна индиски цели во Кашмир

Ана Ололовска