Во Индија од свински грип починаа 105 луѓе

Од:

Најмалку 105 лица починаа поради епидемија на свински грип во северозападна Индија.

Вирусот Х1Н1 регистриран е во неколку индиски сојузни држави, а ситуацијата е најтешка во Раџистан, каде од почетокот на годината заразени се 2.854 лица.

Според локалните здравствени претставници во текот на викендот во болница починаа пет пациенти, со што бројот на смртни случаи се искачи на 105.

Ситуацијата е најтешка во градовите Џаипур, Гангангар и Сикар, каде граѓаните буквално се плашат да излезат од домовите.

Неколку стотина заразени лица се хоспитализирани и во индиските сојузни држави Делхи, Гујарат и Харјана.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Втор голем пожар во индиска медицинска фабрика, повторно гореше објект во државата Махараштра

Жарко Настоски

ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот, петмина работници загинаа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Ана Ололовска

Индија почнува со испорака на вакцини за соседните земји

Ана Ололовска

Во Индија задоволни од успешниот старт на вакцинацијата против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: 69-годишна актерка ги вознемири интернет-троловите, ја нападнаа зашто фотографиите ѝ биле „премногу секси“

Жарко Настоски