Во Индија илјадници луѓе вакцинирани со солена вода

Од:

Илјадници луѓе во Индија станаа „плен“ на разработена шема за измама која продава лажни вакцини за коронавирус и вакцинира луѓе, вклучувајќи лекари и медицински работници, соопштија денеска индиските власти.

Најмалку 12 лажни акции за вакцинирање се случиле во или во близина на Мумбај, во западно индиската држава Махарастра, изјави за Си-Ен-Ен Висал Такур, висок полициски службеник во Мумбај.

– Тие користеа солена вода и инјекции. Во секој лажен камп што го имаа, тие го правеа тоа, рече Такур.

Околу 2.500 лица примиле лажни вакцини, а организаторите за вакцинација им наплатиле на жртвите за вакцините, заработувајќи вкупно 28.000 долари.

– Ги уапсивме лекарите кои користеа болница што произведува лажни сертификати, шишиња, шприцеви, рече Такур.

Досега се уапсени 14 лица под сомнение за измама, обид за убиство, заговор и низа други кривични дела.

Индија беше погодена од втор бран на коронавирус помеѓу април и почетокот на јуни, што зарази милиони и уби десетици илјади луѓе низ целата земја.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Обвинет за убиство во Индија, во судница погубен од напаѓачи маскирани како адвокати

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска