Во Индија е прогласен ден на жалост поради смртта на Елизабета Втора

Од:

Индија прогласи ден на жалост за британската кралица Елизабета Втора, при што знамиња на сите владини згради се на половина копје.

dobivaj vesti na viber

Официјалните забавни настани исто така се откажани од почит кон починатата, соопшти индиското Министерство за внатрешни работи.

Знамињата на индискиот Парламент се спуштени на половина копје, како и на претседателската палата, Црвената тврдина и другите владини канцеларии во Делхи.

Во четвртокот, премиерот Нарендра Моди ја опиша покојната кралица како „извонредна фигура на нашето време“.

Двовековното британско колонијално владеење на индискиот потконтинент заврши во 1947 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 36 полицајци повредени во судири со демонстранти во Индија

А1он

Хорор во Индија: По караница си ја убил девојката па ја исекол на 35 парчиња

А1он

Се затвораат училишта поради загадениот воздух во Њу Делхи

Ана Ололовска

Двајца скопјани шверцувале 16 мигранти од Индија

За уривање на мостот во Индија уапсени се девет лица

Најмалку 141 лице загина при уривањето на висечкиот мост во Индија

А1он