Во Хонг Конг судири меѓу полицијата и демонстранти во трговски центар

Од:

Полицијата во Хонг Конг денеска се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар во Шеунг Шуи, во близина на границата со копното, барајќи кинеските трговци да ја напуштат таа автономна територија.

Околу 100 демонстранти во трговскиот центар извикувале „слободен Хонг Конг“ и „вратете се на копното“ по што со палки ги нападнале полицајци во цивил, а на некои им иставиле и лисици.

Според локалните медиуми, еден полицаец со бибер спреј дел од демонстрантите и новинарите.

Протестите во Хонг Конг почнаа во јуни поради контроверзниот закон за екстрадиција, но подоцна прераснаа во пошироки демонстрации поради состојбата во економијата и политичкиот систем.

Би можело да ве интересира

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

Ана Ололовска

Разбојници украле 600 ролни тоалетна хартија во Хонг Конг

Ана Ололовска

Протести во Хонг Конг поради новите мерки на Пекинг

Предраг Петровиќ

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Ана Ололовска

Хонг Конг воведува задолжителен карантин за сите што доаѓаат од Кина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Паника во Хонг Конг: Се граба по маркетите што ќе се стигне

Драган Поповски