Во Холандија запленија кокаин вреден 225 милиони евра, скриен во пире од банани

Од:

Холандските цариници запленија три тони кокаин, скриени во буриња со пире од банани, соопштија денеска властите. Ова досега е еден од најголемите удари против трговијата со дрога.

Дрогата се наоѓала во контејнер, испратен од Еквадор и наменет за Базел, Швајцарија. Пратката е пронајдена на пристаништето во Ротердам за време на рутинска проверка.

– Кокаинот, кој чини околу 225 милиони евра на црниот пазар, е еден од најголемите удари против нарк мафијата во огромното пристаниште. Дрогата е уништена, се наведува во соопштението на обвинителството.

Холандија стана главен канал за наркотици, особено на кокаин, кон Европа, главно преку Ротердам, најголемото европско пристаниште.

Холандските власти соопштија дека тие и меѓународните полициски сили оваа година заплениле 50 тони кокаин, кој минувал низ Холандија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Двајца мртви во напад со самострел во Холандија, полицијата пукала на напаѓачот

Катерина Павлова-Николовска

Оставка на шефицата на холандската дипломатија заради хаотичната евакуација од Авганистан

Запленети 1,5 тони кокаин кај Плимут, уапсени шест лица

Холандија бара забрана за брза храна

А1он

Во Еквадор запленета рекордна количина кокаин вредна 450 милиони долари

Катерина Павлова-Николовска

Во Драч во контејнер со морска храна откриени седум килограми кокаин

А1он