Во Холандија прв пат по 75 години воведен полициски час: Казна од 95 евра за секој што ја прекршува оваа мерка

Од:

Викендов, за прв пат по 75 години во Холандија беше воведен полициски час со цел да се запре ширењето на коронавирусот во третиот бран.

Според одлуката на владата, за граѓаните беше воведено ограничување на движењето, од саботата во 21 часот до недела во 4,30 часот.

Улиците на холандските градови беа целосно празни, првпат по Втората светска војна. Таа мерка ќе биде на сила секој викенд до 9 февруари, пренесуваат странските медиуми.

Секој којшто ќе биде фатен на улица во тоа време, ќе мора да плати казна од 95 евра.

Би можело да ве интересира

Турција со нови мерки за туристите поради Ковид-19

Ана Ололовска

Русија: Немаме доволно вакцини за сите што сакаат да ги купат

Ана Ололовска

Бугарија преговара со Германија и Франција за позајмување вакцини

Ана Ололовска

Сардинија станува првата „бела зона“ во Италија

Ана Ололовска

Албанија регистрира црн месечен рекорд на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Кипар дополнително ги укинува рестрикциите

Ана Ололовска