Во Холандија уапсени осуммина поради силување тинејџерки

Од:

Холандската полиција денеска уапси осум лица осомничени за силување најмалку три тинејџерки.

Во градот Ден Бос и Росмален се уапсени момчиња на возраст од 18 до 26 години.

Полицијата започна истрага претходно оваа година, откако три девојчиња, независно една од друга, пријавија дека биле сексуално малтретирани од група мажи во гаража за поправка на автомобили во Ден Бос.

Детективите, кои ја пребараа гаражата во потрага по форензички докази во април, изјавија дека има индиции дека сè уште има жртви на припадниците на бандата, но дека не го пријавиле силувањето од страв.

Се верува дека членовите на бандата оствариле контакт со жртвите по пат на социјалните мрежи и дека претходно биле дрогирани.

Би можело да ве интересира

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он

Протест на земјоделците во Холандија, повеќе десетици уапсени

Ана Ололовска

Холандија повторно затворена за влез на патници од Србија и од Црна Гора

Ана Ололовска

Руте: Италија следниот пат треба сама да ги решава проблемите

Ана Ололовска

Кина го прекина увозот на свинско месо од Холандија

Ана Ололовска

Во Холандија почна аукција за 5Г фреквенции

А1он