Во Холандија штрајк на просветните работници

Од:

Околу 80 проценти од основните и средните училишта во Холандија денеска не работат поради штрајк на просветните работници.

Протести на просветните работници има и во другите градови на Холандија, а во Ротердам се одржува и марш.

Штрајкот на просветните работници се одржува во исто време додека во Владата се дебатира за буџетот за образованието.

Просветните работници се одлучија на штрајк и покрај тоа што Владата на премиерот Марк Руте минатата недела постигна договор со синдикатот за дополнително инвестирање во образованието од 460 милиони евра, со цел да се вработи нов кадар, за подобрување на условите за работа и за зголемување на платите.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада поднесе колективна оставка

Ана Ололовска

Холандската Влада пред колективна оставка поради лошо управување на државна помош за згрижување деца

Жарко Настоски

Градоначалничката на Амстердам сака на туристите да им забрани да влегуваат во кафулињата со марихуана

Ана Ололовска

Амстердам планира забрана за марихуана за туристите

Ана Ололовска

Холандскиот премиер призна: Не бевме подготвени за почеток на вакцинацијата

Жарко Настоски

Холандија: Школите и продавниците ќе бидат затворени во следните пет недели

Жарко Настоски