Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

Од:

Операторот на германската нуклеарна централа „Исар два“ ​​го известил Министерството за екологија на Германија дека има истекување, кое не ја загрозило безбедноста, но може да го искомплицира енергетскиот план на Владата за оваа зима, извести Министерството.

dobivaj vesti na viber

Германската нуклеарна централа Исар во Нидеррајхбах во близина на Ландшут

Во соопштението се наведува дека се потребни поправки кои ќе траат седум дена, при што работата целосно ќе биде прекината, а тоа е услов нуклеарната централа да работи по 31 декември. Планирано е работата на „Исар два“, во јужната провинција Баварија, да биде прекината на крајот на годинава како дел од планот на Владата за постепено елиминирање на нуклеарната енергија.

Сепак, поради војната во Украина и прекинот на увозот од Русија, дојде до промена на политиката и владата сега планира да ги задржи на готовност два од трите преостанати нуклеарни реактори и за следната година. Министерството за екологија соопшти дека со Министерството за економија ја разгледува новонастанатата состојба и можните импликации за формата и примената на „стендбај“ резервата.

Од „Преусен Електра“, операторот на нуклеарната централа „Исар Два“ најавија дека реакторот може да работи до планираното исклучување, но дека е потребна седумдневна поправка во октомври доколку сака да продолжи да функционира следната година.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он

Германските пратеници се жалат: Ладно ни е, не може да се загрееме

А1он

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска