Во Германија уапсени осуммина десничари под сомнение за трговија со дрога и перење на пари

Од:

Германската полиција утрово изврши рација и уапси осум лица поврзани со ултрадесничарска мрежа под сомение за вмешаност во трговиија со дрога и перење на пари.

Повеќе од 500 полицајци, вклучително и припадници на специјалните единици извршија претреси во 27 станови и продавници во неколку германски сојузни држави.

Приведени лица се на возраст од 24 до 55 години.

Според германските медиуми осомничените биле поврзани со две различни неонацистички групи наводно задолжени за трговија со дрога, а биле вмешани и во илегална трговија со оружје.

Би можело да ве интересира

Германија независно од ЕУ ќе преговара за набавка на „Спутник В“

Ана Ололовска

Германскиот буџетски дефицит во 2020 година е најголем во последните 30 години

Ана Ололовска

Германските Зелени на 19 април ќе предлагаат кандидат за канцелар за изборите во септември

Ана Ололовска

Наследникот на Меркел бара построги заштитни мерки во Германија

Жарко Настоски

Шпан: Германија очекува 20 отсто од населението да биде вакцинирано до мај

Жарко Настоски

Шпан најави ублажување на мерките за вакцинираните против Ковид-19

Ана Ололовска