Во Германија уапсен маж кој шетал со самурајски меч и пиштол

Од:

Германската полиција уапси маж кој кусо време предизвикал паника во пешачка зона во Гринштат, југозападна Германија, каде се појавил со самурајски меч и пиштол.

По неколкуте повици од загрижени минувачи, полицијата која дошла во пешачката зона слушнала истрел и забележала маж во видливо алкохолизирана состојба.

Локалните медиуми јавија дека 50-годишниот маж го предал мечот и пиштолот откако полицијата испукала предупредувачки истрел.

Детали не се познати, а полицијата соопшти дека нема индикации дека инцидентот бил политички мотивиран.

Би можело да ве интересира

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

А1он

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска