Во Германија рекорден број на новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Од:

Првпат од почетокот на пандемијата со Ковид-19 во Германија, во еден ден се регистрирани повеќе од 250.000 случаи на нови инфекции, објави денеска државниот епидемиолошки институт Роберт Кох.

dobivaj vesti na viber

– Од канцелариите за здравство на сојузните покраини пријавени се 262.752 случаи на инфекција со коронавирус за еден ден, објави Институтот Роберт Кох (РКИ) на својата веб-страница.

Седумдневната инциденца во Германија се зголеми на 1.388, а пред една недела изнесуваше 1.174.

Минатата недела германското Министерство за здравство објави дека така наречениот Омикрон бран го достигна врвот и се очекува пад на бројот на новозаразени.

Во Германија од почетокот на март во сила се нови, помалку рестриктивни мерки за борба против пандемијата.

Би можело да ве интересира

Летово во Германија ќе може да се патува без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

Германскиот Уставен суд ја одобри задолжителната вакцинација на здравствените работници

Германија првпат по седум месеци нема смртен случај од Ковид-19

Во Германија завршува рокот на употреба на над 10 милиони дози вакцини против коронавирус

Германец примил 87 вакцини против ковид

Германија ги укинува антиковид мерките и покрај рекордниот број заразени минатата седмица