Во Германија регистрирани 700.000 украински бегалци

Од:

Повеќе од 700.000 луѓе кои избегале од војната во Украина дошле во Германија, објави денеска германскиот весник „Велтам Зонтаг“, цитирајќи го Министерството за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на војната во Украина до 11 мај во германскиот Централен регистар за странци се регистрирани 727.205 лица, меѓу кои 93 отсто се лица со украинско државјанство.

Се наведува дека некои можеби заминале во други земји на ЕУ или се вратиле во Украина.

Околу 40 отсто од украинските бегалци се малолетни, а жените сочинуваат 81 отсто од возрасните бегалци.

Бројот на луѓе кои ја напуштиле Украина надмина шест милиони, што е најголемата бегалска криза од крајот на Втората светска војна, објави Агенцијата за бегалци на ОН.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинци намерно го поплавија своето село за да ги спречат Русите: „Вредеше“

Ана Ололовска

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

Институтот за проучување на војната објави нова анализа: Овој пораз ги шокираше Русите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Украина се подготвува за руски напад во Донбас, Зеленски: Инвазијата веќе пропадна

Ана Ололовска

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Ана Ололовска