Во Германија потврдено присуството на африканска свинска чума

Од:

Лабораториската анализа на мртвата дива свиња, пронајдена во провинцијата Бранденбург, потврди дека африканската свинска чума е влезена во Германија, соопшти денеска министерот за земјоделство Јулија Клекнер.

-Сомнежот е потврден. Го имаме првиот случај на африканска свинска чума во Германија. Болеста не е опасна за луѓето, но е опасна за свињите, објасни таа.

Земјоделците се многу загрижени за овој случај, бидејќи тоа може да значи прекинување на извозот на свинско месо во земјите што не се членки на ЕУ, како што се азиските.

Патем, на територијата на Бранденбургима околу 750.000 свињи во околу 170 фарми, каде што тие првенствено се занимаваат со снабдување на Германија со свинско месо, но и со извоз во други земји на ЕУ.

Овие фарми сега може да бидат погодени од мерките што ќе се воведат од германските власти за да се спречи ширењето на заразата низ целата земја.

Би можело да ве интересира

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пропадна референдумот во Берлин, не излегоа доволно гласачи

Горан Наумовски

Маж во Хамбург уби човек, а потоа се самоуби

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

ВИДЕО: Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски