Во Германија 2.000 луѓе примиле ковид-вакцини со поминат рок

Од:

Во два града во Германија, неодамна беа вакцинирани две илјади луѓе со вакцина со поминат рок.

dobivaj vesti na viber

На почетокот на јануари во Центарот за вакцинација во Инголштад биле дадени дози од вакцината Бионтек, чиј рок штотуку поминал, а истото се случило и во Еберсберг.

Властите на Горна Баварија соопштија дека вакцината на која и истече рокот на употреба ден претходно, случајно била дадена на 4 и 5 јануари.

Со вакцината се вакцинирани 201 лице, а покрај сличниот инцидент во Центарот за вакцинација Еберсберг, ова е единствен случај во Горна Баварија, каде што е дадена вакцина чиј рок на траење е малку надминат.

Според податоците на Министерството за здравство, ова се засега единствените познати случаи низ Баварија, а ќе бидат повикани и оние кои ги примиле спорните вакцини наведените денови.

Медицинската управа на Центарот нагласи дека ваквите вакцини се безбедни по здравјето.

Досегашното искуство сугерира дека и покрај краткотрајното надминување на рокот на вакцината, постои заштита.

Би можело да ве интересира

Шолц ги повика Германците да се држат заедно во соочувањето со економските проблеми

Ана Ололовска

Германската регулаторна агенција за енергетика ги повика Германците на штедење струја и подготовка за зима

Ана Ололовска

Првите два германски терминали за ЛНГ ќе бидат оперативни на крајот на годината

Ана Ололовска

Германија од почетокот на годинава издаде дозволи за извоз на оружје во вредност од 4 милијарди евра

Горан Наумовски

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он