Во Газа останаа три бебиња, имаат тешки инфекции

Од:

Три предвремено родени бебиња кои беа меѓу групата од 31 преместена од Ал Шифа во градот Газа останаа во енклавата, откако 28 од нив пристигнаа денеска во Египет.

Тие се лекуваат во јужниот дел на Газа.

„28 бебиња сега пристигнаа безбедно во Египет. Три бебиња сè уште остануваат во болница во Емиратите и продолжуваат со лекувањето“, соопшти СЗО.

„Сите бебиња се борат со сериозни инфекции и сè уште имаат потреба од медицинска нега“, додаваат тие.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас

ИДФ: Го убивме командантот на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад

Хамас предаде уште 10 израелски заложници

Двајцата руски заложници што ги ослободи Хамас се мајка и ќерка

Израел: Хамас сериски малтретирал киднапирани деца и возрасни

ИДФ: Двајца израелски заложници се предадени на Црвениот крст