Во Франција спречен атентат против поранешниот претседател Франсоа Оланд

Од:

Припадник на терористичка ќелија, која беше демонтирана на 29 април, планирал да ја нападне претседателската палата во Париз, полицијата и поранешниот претседател Франсоа Оланд, јавува дописникот на МИА од Париз.

dobivaj vesti na viber

Како што јави телевизијата БФМТВ, повикувајќи се на судски извори, лицето, кое е малолетно, било уапсено во Стразбур во април, заедно со уште други три лица. Истражните органи пронашле фотографија на која тој позира до поранешниот шеф на државата.

Овие четири малолетни лица беа обвинети во почетокот на мај за криминално терористичко здружување. Петтото лице, исто така малолетник, беше уапсен неколку дена подоцна.

Би можело да ве интересира

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Завршува Француското претседавање со Европската Унија

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он

Поради најавеното укинување на аудиовизуелната такса, француската јавна телевизија и радио штрајкуваат

А1он