Во Франција приведени двајца мажи кои планирале терористички напади за Божиќ

Од:

Во Франција се приведени двајца мажи кои планирале терористички напади за време на божиќните празници, јави телевизијата БФМТВ.

Според извори од истрагата, тие планирале да убиваат минувачи со нож на најпосетените места, се вели во соопштението.

Двајцата мажи, на возраст од 23 години, биле приведени на 29 ноември во Ил-де-Франс.

На 3 декември тие биле обвинети и приведени во рамките на прелиминарна истрага што ја почна антитерористичкото обвинителство.

Би можело да ве интересира

Пукање во Франција: Шестмина повредени

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци

(ВИДЕО) Насилни протести во Париз: Искршени излози, запалени барикади