Во Франција почнува со работа Фејсбук Њуз

Од:

Фејсбук од денеска во Франција обезбедува услуга на „news feed“ наменета за новинарски содржини која ќе гарантира подобра видливост на медиумите и ќе одговори на обвинувањата за дезинформации кои се изнесуваат против социјалната мрежа.

Услугата првично ќе биде ограничена на мал број француски корисници на Фејсбук.

До мај треба да се прошири на сите корисници во Франција, соопшти Мета, американска компанија која е сопственик на социјалната мрежа.

Франција со ова станува петтата земја во која се отвора Фејсбук Њуз, по САД кон крајот на 2019 година, Велика Британија во јануари 2021 година, Германија во мај и Австралија во август.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Волстрит џурнал: Закерберг отпушта илјадници вработени од Мета платформс

Ана Ололовска

ФТ: Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции

Ана Ололовска

Твитер недостапен во Русија, проблеми и со Фејсбук и Инстаграм

Ана Ололовска

Фејсбук им забрани на руските државни медиуми реклами и монетизација на платформата

Ана Ололовска

Русија делумно го ограничи пристапот до Фејсбук

А1он

Измамите на социјалните мрежи во пораст

Ана Ололовска