Во Франција над 40 милиони вакцинирани, Макрон повикува да се продолжи

Од:

До денеска 60 отсто од француското население примило барем една доза од вакцината против Ковид-19. Само во последните две недели биле вакцинирани четири милиони лица.

-Заедно ќе го победиме вирусот. Продолжуваме!, порача претседателот Емануел Макрон, кој се наоѓа во посета на Пацификот, во Француска Полинезија, објавувајќи дека е надминат прагот од 40 милиони вакцинирани луѓе.

„Дури 40 милиони Французи примија барем една доза вакцина или речиси 60 отсто од населението (+ четири милиони за петнаесет дена)“, напиша на својот твитер профил францускиот претседател.

Би можело да ве интересира

Франција ги повлекува амбасадорите во САД и Австралија на консултации

Морисон: Австралија уште во јуни ја информира Франција за откажување на нарачката со подморниците

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он

Убиен е водачот на Исламска држава во Сахара соопшти Макрон

Анкета: Граѓаните на ЕУ и даваат предност на Меркел во однос на Макрон

Ана Ололовска

Шест луѓе досега добиле вештачко срце на „Карма“

Ана Ололовска