Во Фајзер украдени податоци за вакцината против Ковид-19

Од:

Фајзер тужи долгогодишна вработена поради наводна кражба на „голем број“ доверливи документи, вклучувајќи и оние поврзани со вакцината против коронавирусот.

Во тужбата поднесена во вторникот пред федералниот суд во Сан Диего, „Фајзер“ тврди дека станува збор за вработената Џун Ксијао Ли, која го прекршила нејзиниот договор за доверливост со префрлање на повеќе од 12.000 датотеки, без дозвола, на нејзините лични сметки и уреди од нејзиниот деловен лаптоп.

Наводните материјали вклучуваат „прирачник“ од 24 септември кој содржи внатрешни проценки и препораки за вакцината на Фајзер-Бионтек против коронавирус.

Би можело да ве интересира

Шефот на Фајзер: Луѓето ќе мораат во иднина да се вакцинираат секоја година

Ана Ололовска

Фајзер: Нашата вакцина дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

Ана Ололовска

САД нарачаа 10 милиони дози од антивирусниот лек на Фајзер

А1он

Фајзер ќе им дозволи на други компании да направат сопствен лек

А1он

Фајзер: Пилулата против ковид е со ефикасност од 90%

Ана Ололовска

Приходите на Фајзер во третиот квартал се зголемија за 134 проценти