Во Етиопија загинаа двајца сомалиски терористи пред да извршат самоубиствен напад

Од:

Двајца сомалиски бомбаши-самоубијци, кои требале да извршат напад на фудбалски натпревар во Етиопија во неделата, случајно го активирале експлозивот пред настанот, соопшти етиописката Влада.

Се претпоставува дека напаѓачите планирале да го активираат експлозивот на националниот стадион во Адис Абеба или во околните реони.

Се уште никој нема преземено одговорност за неуспешниот бомбашки напад. Во неделата играа Етиопија и Нигерија за квалификации за Светското првенство во Бразил.

 

Би можело да ве интересира

На седум милиони жители на Етиопија им е неопходна помош во храна

Ана Ололовска

Најмалку 10 луѓе загинаа за врема на верска прослава во Етиопија

Ана Ололовска

Најмалку две жртви во експлозија во Сомалија

А1он

Најмалку тројца загинати во силна експлозија во близина на Парламентот во Могадишу

Ана Ололовска

Силна експлозија кај Парламентот во Могадишу

Ана Ололовска

Расте бројот на жртви во нападот во Сомалија

Ана Ололовска

Leave a Comment

19 − 13 =