Во експлозија во Лагос загинаа најмалку 15 лица

Од:

Најмалку 15 лица загинаа, а двајца се спасени, денеска при експлозија во најголемиот нигериски град Лагос.

Експлозијата во областа Лагуш Амуво Одофин се слушнала на далечина од неколку километри. Во неа се уништени повеќе од 50 згради, кои или се урнале или се запалиле во три различни населби, соопшти Националната агенција за управување во вонредни ситуации.

Пожарот се проширил и на блиските нафтоводи, па постои страв од оштетување или експлозии. Се стравува и дека бројот на смртни случаи би можел да се зголеми, бидејќи очевидци тврдат дека некои луѓе останале блокирани во урнатите згради. Една од урнатите згради е училиште, од кое биле спасувани деца.

Засега се уште не е позната причината за експлозијата.

Би можело да ве интересира

Демонстрантите во Бејрут влегоа во Министерството за надворешни работи

А1он

Бројот на загинати во бејрутската експлозија достигна 158, над 6.000 повредени

А1он

(ВО ЖИВО) Бејрут: судир меѓу полицијата и гневните демонстранти кои бараат одговори за експлозијата

А1он

(ВИДЕО) Ни милениците не беа поштедени од експлозијата во Бејрут – активистите ги бараат сопствениците на преживеаните

А1он

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

А1он

(ВИДЕО) Во Бејрут се бараат телата на настраданите, причината за експлозијата непозната: несреќа или мешање од надворешен фактор?

Горјан Грнчаровски