Во експлозија при научен експеримент за време на фестивал во Шпанија повредени 18 лица, меѓу кои 10 деца

Од:

Во експлозија на научен фестивал во североисточна Шпанија повредени се најмалку 18 лица, меѓу кои 10 деца на возраст од три до 13 години, јави ДПА. Некои од повредените се во тешка здравствена состојба.

dobivaj vesti na viber

Експлозијата се случи за време на демонстрација во Домот на културата во каталонскиот град Жирона, на околу 100 километри североисточно од Барселона. Фестивалот беше организиран од локалниот универзитет.

За време на експериментот, контејнер со течен азот експлодирал пред публика од 200-300 луѓе, повеќето од нив семејства со деца. Повеќето од повредените настрадале од разнесените делови од експлодираниот метален контејнер. Нема луѓе со изгореници.

Најлоша е состојбата на петгодишно девојче. Заедно со уште четири лица, две деца и двајца возрасни, биле примени во болницата во Жирона.

Случајот го истражува каталонската полиција. Портпаролот на Универзитетот во Жирона изјави дека овој експеримент многупати бил правен без проблеми и сега не е јасно зошто дошло до сериозниот инцидент.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанија годинава очекува рекордни загуби во земјоделството

Горан Наумовски

Гави трет најмлад стрелец во историјата на СП

Шпански полицајци во Украина ќе помагаат во истрагите за воени злосторства

А1он

Франција и Шпанија забрануваат продажба на бензински и дизел возила по 2035 година

А1он

Заедничка мисија на бугарски и шпански воени авиони за заштита на воздушниот простор

А1он

Во Мадрид околу 200.000 луѓе против реформата на здравствениот систем