Во експлозија на бомба повреден командант на Револуционерната гарада на Иран

Од:

Висок офицер и командант на Револуционерната гарада на Иран, Фадохосеин Малеки е повреден откако неговото возило налета на противтенковска мина, објавија иранските медиуми.

Инцидентот се сличи во иранската провинција Систан Белуџистан во близина на границата со Пакистан.

Малеки за нападот ја обвини сунитската сепаратистичка група Џеиш ал Ади (Армија на правдата), поврзана со Ал Каеда.

Иранските власти тврдат дека сепаратистите од Џеиш ал Ади извршиле повеќе терористички напади во последните години во Иран, а оти членовите на групата за нападите се подготвуваат во Пакистан.

Би можело да ве интересира

Инцидент во иранската нуклеарна централа Натанц

Ана Ололовска

Помпео: САД сака да го задржи ембаргото на ООН за оружје на Иран

А1он

При експлозија на гас во болница во Техеран загинаа најмалку 19 луѓе

Ана Ололовска

Помпео го повика Советот на безбедност да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

А1он

Потврдена петгодишна затворска казна за иранска научничка

Ана Ололовска

Смртна казна за иранскиот новинар Рухола Зам, кој во 2017 година поттикнал протести

Ана Ололовска