Во Египет осудени 17 лица на смрт поради напади врз цркви

Од:

Египетскиот воен суд денеска осуди 17 лица на смртна казна поради вмешаност во бомбашки напади врз три христијански цркви и полициски пункт во 2016 и 2017 година, при што загинаа повеќе од 80 луѓе.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа, осудени се и 19 лица на доживотен затвор поради напади врз цркви во Каиро, во Александрија и во Танта.

Исламска држава презеде одговорност за нападите во Александрија и во Танта. Во април 2017 година, пред Велигден беа изведени два самоубиствени напади при што загинаа 45 луѓе.

ИД презеде одговорност и за нападот во декември 2016 година врз капела до црквата Свети Марко во Каиро, при што беа убиени 28 лица.

Меѓу обвинетите се и осомничени за минатогодишниот напад врз контролен пункт во египетската Западна Пустина, при што загинаа најмалку осум полицајци.

Египатските христијани се на мета на исламските екстремисти во низа бомбашки и самоубиствени напади од декември 2016 година, при што се убиени над сто луѓе.

Би можело да ве интересира

Смртна казна за 10, доживотен затвор за 50 лица во Египет

Ана Ололовска

Здравствените власти во Египет ја продолжуваат кампањата „од врата до врата“ за вакцинација против Ковид

А1он

Египет ќе донира 30 милиони вакцини против Ковид на африканските земји

Ана Ололовска

Египетската армија загубила 11 војници во напад на милитантите во Синај

Ана Ололовска

После шест години прекин во авиособраќајот за в недела предвиден првиот комерцијален лет од главниот град на Јемен

А1он

Египет сака да го уреди Суецки Канал за двонасочен сообраќај

Ана Ололовска