Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто

Од:

Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто

Американците гласаат на конгресните избори за целиот мандат на Претставничкиот дом и нешто повеќе од една третина од мандатот на Сенатот. Според повеќето прогнози, републиканците ќе победат во Претставничкиот дом, додека ситуацијата во Сенатот е неизвесна.

Популарно наречени среднорочни избори, бидејќи се одржуваат на половина пат од претседателскиот мандат, тие традиционално се еден вид референдум за актуелниот претседател и речиси по правило партијата на власт во Белата куќа ја губи моќта во Конгресот за време на среднорочниот мандат. избори.

Во сегашното свикување на Претставничкиот дом, демократите имаат тенко мнозинство (222 спрема 213) и речиси е сигурно дека сега ќе го изгубат.

Сенаторската трка во Џорџија меѓу републиканецот Хершел Вокер и демократот Рафаел Ворнок ќе оди во вториот круг, јавува МСНБЦ.

Би можело да ве интересира

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Аризона и Невада би можеле да бидат решавачки во трката за американскиот Сенат

А1он

Во Аризона и Невада гласовите се пребројуваат со присуство на полиција

Избори за американскиот Сенат: Конечните резултати може да се чекаат со недели

Демократите го освоија потенцијално одлучувачкото место во Пенсилванија за контрола на Сенатот на САД

Ана Ололовска

Републиканецот ДеСантис, можен претседателски кандидат во 2024, повторно избран за гувернер на Флорида

Ана Ололовска