Во Џакарта судири помеѓу полицијата и демонстрантите

Од:

Индонезиската полиција денеска употреби солзавец и водени топови во судирот со демонстрантите, кои трет ден по ред протестираат поради новиот закон за вработување.

Демонстрантите истакнуваат дека законот е контроверзен и оти ги поткопува работничките права и ја ослабнува заштитата на животната околина.

„Омнибус“ законот за отворање на работни места е усвоен во Парламент во понеделникот и предизвика гнев ширум земјата.

Би можело да ве интересира

Ерупција на вулкан на островот Јава

Ана Ололовска

Гувернерот на Џакарта позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Индонезија: Евакуирани 2.800 луѓе поради ерупција на вулкан

Индонезија првпат од 1997 година во рецесија

Ана Ололовска

Премиерот на Јапонија во посета на Виетнам и Индонезија

Ана Ололовска

Индонезија: Една минута во мртовечки ковчег за неносење маска

Ана Ололовска