Во Џакарта судири помеѓу полицијата и демонстрантите

Од:

Индонезиската полиција денеска употреби солзавец и водени топови во судирот со демонстрантите, кои трет ден по ред протестираат поради новиот закон за вработување.

Демонстрантите истакнуваат дека законот е контроверзен и оти ги поткопува работничките права и ја ослабнува заштитата на животната околина.

„Омнибус“ законот за отворање на работни места е усвоен во Парламент во понеделникот и предизвика гнев ширум земјата.

Би можело да ве интересира

Индонезија ги заострува мерките поради ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Стотици здравствени работници во Индонезија се заразиле со „делта“ сој на Ковид-19 по примената вакцина „Синовак“

Мери Јордановска

ВИДЕО: Руска актерка сними порно клип на света планина во Индонезија, сега ја бара полиција

Жарко Настоски

ВИДЕО: Потонатата индонезиска подморница распарчена на три дела, нема преживеани

Ана Ололовска

Индонезија ја интензивира потрагата по исчезната подморница

Ана Ололовска

Индонезиската подморница пoтонала премногу длабоко, сè помалку надеж за 53-цата морнари

Жарко Настоски