Во два напада на исламистите во Нигерија загинаа 40 цивили и 20 војници

Од:

Во вчерашните два напада на Исламска држава на провинциите во Западна Африка загинаа најмалку 20 војници и повеќе од 40 цивили, а повредени се стотина луѓе во североисточната нигериска држава Борно.

Според очевидците, напаѓачите вооружени со тешко оружје, вклучително и ракетни фрлачи упаднале во Монгуно, седиштето на меѓународните невладини сили и ги совладале владините безбедносни сили, при што загинале 20 војници.

Во вкрстен оган повредени се стотина луѓе.

Во исто време терористите на мопеди и на камиони упаднаа во Нганзаи и убија над 40 цивили.

Одговорност за нападите презеде Исламска држава на провинциите во Западна Африка.

Припадниците на ексстремистичката група Боко харам и на Исламска држава на провинциите во Западна Африка досега убија илјадници луѓе и предизвикаа егзодус на милиони луѓе во североисточна Нигерија.

Би можело да ве интересира

Ослободени над 100 киднапирани жени и деца во Нигерија

Ана Ололовска

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

Ана Ололовска

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

Жарко Настоски

Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

Ана Ололовска

Од нигериско исламско училиште грабнати над 150 ученици