Во домот на поранешниот судански претседател пронајдена голема сума пари

Од:

Суданските безбедносни служби во домот на поранешниот претседател на Судан, Омар ал Башир, кој е под истрага за перење пари, пронашле големо количество на банкноти на евра, американски долари и судански фунти, во вкупна вредност од над 130 милиони долари, јави Би-Би-Си.

Претставник на Обвинителството соопшти дека во домот на Башир, кој моментно се наоѓа во затвор во градот Кобар, биле пронајдени куфери со шест милиони евра, 351.000 долари и пет милијарди судански фунти (105 милиони долари).

Обвинителството информира дека ќе биде формирана посебна комисија што ќе ја надгледува истрагата за овој корупциски скандал.

Башир беше сменет со воен удар пред десет дена, по повеќемесечни масовни антивладини протести низ државата.

Би можело да ве интересира

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска

Во Судан постигнат договор за поделба на власта

Татјана Ташкова

Судењето за корупција против поранешниот судански претседател закажано за 17 август

ВИДЕО: Нови протести на суданските ученици поради насилството на безбедносните сили

Татјана Ташкова

Петмина ученици загинаа на протестите во Судан

Ана Ололовска

Суданскиот воен совет и опозицијата потпишаа договор за поделба на власта

Ана Ололовска