Во Данска запленети сто килограми кокаин и уапсени 27 лица

Од:

Данската полиција денеска уапси 27 лица осомничени за илегална трговија со дрога откако на товарен брод, регистриран на Бахамите, откри и кофискува 100 килограми кокаин.

Полицијата во Копенхаген соопшти дека кокаинот е запленет вчера, во текот на меѓународно координирана акција.

Сите осомничени се странски државјани и според данските закони можат да бидат осудени на 16 години затвор. Помеѓу уапсените има државјани на Русија, Летонија, Еквадор и Филипини.

Вредноста на запленетиот комаин се проценува на околу 50 милиони долари.

Би можело да ве интересира

На традиционален фестивал на Фарските Острови убиени околу 1.500 китови и делфини

А1он

Данска воведува задолжителна работа за мигрантите кои со години примаат социјална помош

А1он

Данска од 10 септември ги укинува сите ограничувања против Ковид-19

Ана Ололовска

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

Жарко Настоски

Почина данскиот карикатурист Курт Вестергард

Ана Ололовска

Која е сопругата на Ериксен, чија реакција го трогна светот кога тој падна на теренот

Мери Јордановска