Во Данска уапсен маж поради промоција на Исламска Држава на социјалните мрежи

Од:

Данската полиција денеска уапси еден маж под сомнение дека ги прекршил антитерористичките закони промовирајќи ја Исламска држава на социјалните мрежи.

Во апсењето учествуваа и припадници на данската безбедносна и разузнавачка служба (ПЕТ), но не се наведени повеќе детали.

ПЕТ минатиот месец соопшти дека „најголемата терористичка закана“ во Данска доаѓа од луѓето кои сочувствуваат со екстремистите, вклучително и поддржувачите на ИД и на Ал Каеда.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Данскиот парламент усвои нов данок на јаглерод

А1он

Данците над 50 години ќе можат да примат четврта доза вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Данска и официјално се приклучи кон европската одбранбена политика

Ана Ололовска

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска

Почина поранешниот дански министер за надворешни работи Уфе Елеман-Јенсен

Ана Ололовска

Руски воен брод навлезе во територијалните води на Данска

А1он