Во Цирих насилни протести против форумот во Давос

Од:

Швајцарската полиција испука солзавец и употреби водени топови и гумени куршуми во судир со демонстранти во Цирих, кои направија огномет и фрлаа со шишиња за време на протестите против Светскиот економски форум во Давос.

Уапсени се три лица, а за време на огнометот повредено е едно лице, соопшти полицијата во Цирих, додавајќи дека еден полицаец е однесен во болница.

„Цирих против СЕФ (Светски економски форум)“ беше слоганот на демонстрациите, на кој учествуваа стотици луѓе.

Покрај тоа што изразија спротивставување на конференцијата, која се одржува на околу 150 километри од Цирих, демонстрантите повикаа на побрза акција за решавање на климатските промени.

Некои демонстранти држеа транспаренти на кои пишуваше „Стоп за климатската криза“, додека други палеа кутии по улиците и по излозите на продавниците пишуваа „Уништи го СЕФ“.

Иако организаторите ги повикаа демонстрантите да се воздржат од насилство, некои од нив направија огномет и предизвикаа материјална штета во вредност од илјадници швајцарски франци, соопшти полицијата.

Би можело да ве интересира

Швајцарија деблокира 1,2 милијарда евра за сиромашните земји-членки на ЕУ

Швајцарија ги легализираше истополовите бракови

Ана Ололовска

Швајцарија избра американски Ф-35, наместо француските „Рафали“, Макрон ја откажа посетата на неговиот швајцарски колега

Ана Ололовска

Премиерот Заев и швајцарската Амбасадорка Зутер Техада: Имаме одлични билатерални односи и продолжуваме со заедничка реализација на проекти од интерес за граѓаните

А1он

ВИДЕО: Необично силна луња ја погоди Швајцарија, ветрот корнеше дрвја во Цирих

Жарко Настоски

ВИДЕО: Град ги столчи Германија, Швајцарија и Франција, има повредени во страотното невреме

Жарко Настоски