14.968 новозаразени со коронавирус во Чешка, најмногу за едно деноноќие

Од:

Во Чешка во изминатите 24 часа регистрирани се рекордни 14.968 луѓе инфицирани со новиот коронавирус.

Во истиот период 69 луѓе починале од последици од Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата, Чешка, со население од 10,7 милиони жители, бележи најголем пораст на бројот на новозаболени во Европа. Досега се потврдени 208.915 инфицирани лица и 1.793 смртни случаи.

Од денеска во Чешка стапуваат во сила нови порестриктивни мерки вклучително и затворање на многу продавници, трговски центри и хотели. На луѓето ќе им биде забрането да ги напуштаат своите домови, со некои исклучоци. Владините канцеларии исто така ќе го ограничат работното време. Според новиот режим, продавниците за храна и лекови, аптеките и бензинските пумпи ќе останат отворени. Од вчера во сила е мерката за носење заштитна маска на отворено и во автомобили.

Би можело да ве интересира

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски

Британија од следниот месец ќе дозволи ограничен број гледачи на спортските терени

Жарко Настоски

Словенците во пандемијата почнале да пијат повеќе антидепресиви

Жарко Настоски

Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во Србија, над 5.000 новозаразени во последниот ден

Жарко Настоски

ЕК обезбедува 200 роботи за дезинфекција на европските болници

Жарко Настоски

Масовно тестирање во Италија откри 3.180 асимптоматски случаи на коронавирусот

Ана Ололовска